» 15:00 | Olymp J.Hradec-HBC Prachatice A
ilustrační foto (foto: Pavel Kortus ml.)

Švantlák je krok od titulu, Novou Včelnici dvakrát doma přestřílel

Pavel Kortus ml. | 23.05.2017 09:00:00 | 658x

KHbL finále play off – Už jen jediný krok schází hokejbalistům Švantlova Dvoru Písek B k titulu v krajské lize. Úvodní dvě finálová střetnutí ovládli mezi domácími mantinely s lehkostí a v sobotu budou mít v Nové Včelnici první možnost k ukončení finálové série.

HC Švantlův Dvůr Písek B – HC Dranreb Nová Včelnice 5:1 (1:0, 2:1, 2:0) a 8:3 (3:0, 3:1, 2:2)

Stav série: 2:0

Písečtí šli do finále jako favorit a od začátku prvního duelu o titul diktovali tempo zápasu. Díky brance Hronka po první části také vedli. Na branku Nováka pak sice odpověděl Jindra, ale to bylo ze strany hostů vše. Domácí totiž dalšími třemi brankami pečetili své první vítězství v sérii.

Komentář Píseckých k prvnímu finále byl následující. „Písek po postupu do finále čekala Nová Včelnice, soupeř, který se do finále probojoval ze čtvrtého místa po základní části a postupně porazil ve čtvrtfinále Protivín a v semifinále druhý nejlepší tým po základní části Prachatice B. Písečtí vstoupili do utkání aktivně. Bylo vidět, že nechtějí ponechat nic náhodě a že chtějí utkání vyhrát. Časomíra neukrojila ani celou první minutu utkání a domácí se mohli radovat z první vstřelené branky, když se po pěkné kombinaci prosadil Hronek, 1:0.

Ve druhé třetině jsme si na gól museli počkat až do 26. minuty, kdy se prosadil domácí Novák a zvýšil tak náskok domácích na 2:0. Hostující tým tato branka povzbudila a o dvě minuty později se opět měnilo skóre utkání, když se prosadil hostující Jindra a snížil tak na 2:1. Písečtí se z inkasované branky rychle oklepali a 22 vteřin před druhou sirénou vstřelili třetí branku utkání, když se střelou do horního rohu branky opět prosadil Hronek, 3:1.

Začátek třetí třetiny se nesl v duchu několika vyloučení na obou stranách. V polovině třetí třetiny se objevil domácí Marek na neobvyklém místě, před hostující brankou a doklepl střelu Zábranského za záda Mátla, 4:1. Ve 40. minutě byli diváci svědky menší šarvátky, kdy byl napaden Mergl hostujícím Sváčkem. Domácí hráč skolil svého o hlavu většího soupeře, za což byl z publika odměněn zaslouženým potleskem. Tři minuty před koncem utkání sekl hostující gólmana Čapka do oblasti kyčle. Za tento zákrok si vykoledoval trest do konce utkání a do branky tak musel zaskočit hráč z pole. Ve 45. minutě se dostal k odraženému míčku před brankou Kobližka, položil si gólmana a s přehledem zakončil do odkryté klece, 5:1. Více se již v utkání nestalo a domácí si tak dokráčeli pro první vítězství v sérii.“

První finále hodnotil i trenér píseckého B-mužstva Jiří Hronek: „Chytli jsme začátek utkání a to bylo rozhodující. Postupně jsme zlepšovali naší hru a navyšovali skóre zápasu. Hráče bych chtěl pochválit za odvedený výkon. Musíme ale zapracovat na disciplinovanosti, abychom nebyli tolik vylučovaní. V této sérii to může být rozhodující faktor.“

Branky a přihrávky: 0:42 Hronek (Kolář, Mergl), 25:08 Novák (Šťastný), 29:38 Hronek (Mergl, Šťastný), 36:02 Marek (Zábranský), 44:15 Koblížka (Kocourek, Vážný) – 27:52 Jindra (Vojta).

Nedělní klání bylo podobné s tím, že Písečtí de facto rozhodli o svém druhém finálovém bodu už v první třetině. V ní třikrát skórovali a odskočili soupeři. Až gól Strašíka na 1:4 z pohledu hostů přinesl Dranrebu první drobnou radost. Po třiceti minutách vedl Švantlák 6:1, zbytek duelu už se dohrával ve volnějším tempu, domácí si dokráčeli pro výhru 8:3.

Hodnocení Píseckých: „Druhé utkání začalo jako přes kopírák - skvělý vstup domácích do utkání. Začátek druhé minuty utkání a opět se prosadila druhá pětka domácích. V sobotu se prosadil Hronek, role si však tentokrát vyměnili, když střelcem branky byl Mergl, 1:0. Ve 12. minutě se ke střele z voleje dostal Sup a jeho přízemní střelu tečoval před brankou Vážný a navýšil vedení na 2:0. Neuběhla ani minuta a skóre se opět měnilo. Po kombinaci v útočném pásmu soupeře se prosadil střelou z kruhů Kolář, 3:0 a využil tak první přesilovou hru utkání.

Vstup do druhé třetiny vyšel lépe domácím. Po vyhraném vhazování v útočném pásmu se k míčku dostal domácí Sup a střelou švihem trefil skulinku mezi betony hostujícího gólmana a navýšil skóre na 4:0. O minutu později se ke slovu dostali také hostující, když využili zaváhání domácí obrany a snížili tak stav utkání na 4:1. Ve 21. minutě po kombinaci využil Vážný další přesilovou hru utkání, 5:1. Domácí přidali do konce třetiny ještě jednu branku a to zásluhou Zábranského, který využil pasu Nováka a překonal tak Mátla v brance pošesté, 6:1.

Ve třetí třetině padly celkem čtyři branky. Nejprve se v 35. minutě podruhé v utkání prosadil Kolář, 7:1. Poté také vstřelili branku hosté, když využil chybu v rozehrávce hostující Strašík, pro kterého to byla druhá branka utkání, 7:2. Tři minuty před koncem přidal třetí branku hostí Jindra, ale to bylo ze strany Včelnice vše, 7:3. V 45. minutě přidal osmou branku Písku Zábranský, když dorazil míček před brankou a zpečetil tak účet utkání, 8:3. Písečtí v neděli vybojovali druhý bod v sérii a můžou tak příští týden ve Včelnici pomýšlet na ukončení série a tím i výhru v celé soutěži.“

Písecký Marek Sup byl po dvojzápase spokojen: „Vyšel nám opět začátek utkání, což nám velice pomohlo. Zápas jsme měli celou dobu pod kontrolou a zaslouženě dokráčeli k vítězství. Příští týden je před námi 3. zápas série a my určitě budeme chtít urvat ten poslední bod a dojít si tak pro trofej nejlepšího mužstva KHbL.“

Branky a přihrávky: 1:06 Mergl (Kolář, Hronek), 11:15 Vážný (Sup), 11:56 Kolář (Máša, Hronek), 18:00 Sup (Vážný), 20:31 Vážný (Novák, Sup), 26:02 Zábranský (Novák), 35:00 Kolář (Šťastný, Máša), 44:08 Zábranský (Novák, Máša) – 18:49 Strašík (Sviták, Kupka), 37:01 Strašík (Sviták, Sváček), 41:46 Jindra (Brus)

Včelnický Miroslav Kubín shrnul úvodní finálová střetnutí: „V prvním finálovém utkání jsme poznali první porážku v letošním play off. Nikdo z nás však nevěřil, že druhá přijde hned v tom druhém. Písek prokázal, že jeho letošní pozice není náhoda a je krok od vítězství. Nic ale není předem rozhodnuté a my budeme bojovat do konce a o následujícím víkendu vložíme veškeré úsilí do vyrovnání série a vynucení pátého utkání.“